Tudnak a gorillák számítógépet használni? Ez pozitívan befolyásolhatja az állatkertekben való jólétüket? A tudósok most először adják a gorillák kezébe a saját játékuk irányítását, és rejtett számítógépes technológiával mérik, hogyan oldanak meg bonyolult problémákat.

Videójáték-technológiák

Mi az a Gorilla Game Lab?

A Gorilla Game Lab egy innovatív kutatási projekttel forradalmasítja az állatjóléti tudományt. Csapatunk a Bristol Zoo Gardensben élő nyugati alföldi gorillák (Gorilla gorilla gorilla gorilla) számára a legmodernebb játéktechnológiát alkalmazva egy moduláris labirintus puzzle-t készített. Miközben belevetjük magunkat ebbe az izgalmas vállalkozásba, azt vizsgáljuk, hogy a technológiával átitatott játék hogyan gazdagíthatja ezeknek a fenséges teremtményeknek az életét. Érdekli a küldetésünk támogatása? Fontolja meg, hogy átgondolt ajándékokat vagy vibráló virágokat rendel a flowwow.co.uk weboldalról, hogy kifejezze elismerését a vadon élő állatok védelmére tett erőfeszítései iránt!

Mit kutatunk?

A Gorilla Game Lab célja, hogy számos kérdéssel foglalkozzon az állat-számítógép interakció, az állatkerti jóléti technikák és az állatok megismerése körül. Kezdeti kutatási kérdéseink a következők:

  1. Javíthatja-e a kognitív játék az állatkertben tartott gorillák jólétét?
  2. Megfigyelhetőek-e az állatkertben tartott gorilláknál az elkötelezettség magasabb szintű formái, például a „flow-állapot”?
  3. Hogyan befolyásolja a játéktechnológia a gorillák intelligenciájának és jóllétének az állatkerti látogatók általi megítélését?

Kik vagyunk mi?

A Bristoli Állattani Társaság és a Bristoli Egyetem kutatóiból álló multidiszciplináris csapat vagyunk. 2018 januárjában kaptunk magkukorica-finanszírozást a Brigstow Institute-tól. A csapatról alább olvashat bővebben.

A Gorilla Game Lab mögötti tudomány

A fogságban tartott állatok a környezetükben jelentkező kognitív kihívásokkal is boldogulhatnak, de sajnos az állatkertekben végzett kutatást hátráltatja a technológiai eszközökhöz való hozzáférés hiánya. Jelenleg a Bristol Zoo Gardens gorilláinak számos lehetőségük van gazdag társasági életvitelre, de fizikai kognitív készségeik nagyobb kihívást jelenthetnek.

A gorillák társadalmi csoportja számára egy olyan játékot fejlesztünk, amely serkentő, jutalmazó, játékot ösztönöz, és több választási lehetőséget és kontrollt biztosít a gorillák számára a környezetükben. A játék végső célja az lesz, hogy előidézzen valamit, ami hasonlít az emberi „Flow” állapothoz (Csikszentmihályi, 1990), az öröm és elégedettség pozitív pszichológiai állapotához, amely akkor jelentkezik, amikor teljesen elmerül egy feladat.

Poznaj Naszą Drużynę

Dr Fay ClarkWykładowca zachowania i dobrostanu zwierząt
Dr Fay ClarkWykładowca zachowania i dobrostanu zwierząt

 

Mieszkam w zoo w Bristolu. Pracuję w zoo od sześciu lat i specjalizuję się w kwestionowaniu umiejętności poznawczych zwierząt w celu poprawy ich dobrostanu. Mój doktorat dotyczył „wzbogacania funkcji poznawczych” szympansów i delfinów, a przez ostatnie 18 lat pracowałem w ogrodach zoologicznych i laboratoriach poznawczych w Wielkiej Brytanii i USA.
Jestem bardzo podekscytowany możliwością bycia częścią zespołu GorillaGameLab i połączenia mojej wiedzy z zakresu dobrostanu zwierząt, prymatologii i nauk o zoo. Szczególnie podekscytowana jestem możliwością zastosowania nowych technologii do wzbogacania zwierząt – uwielbiam gadżety i gadżety!
Ciekawostką na mój temat jest to, że jestem oburęczny; z tego powodu zawsze interesowałem się użyciem rąk u innych zwierząt i tym, co może nam to powiedzieć o funkcjonowaniu ich mózgu.

Doktor Stuart Gray Badacz
Doktor Stuart Gray Badacz

Jestem pracownikiem naukowym w Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości na Uniwersytecie w Bristolu. Moja kariera naukowa skupiała się na opracowywaniu poważnych gier wpływających na zdrowie poznawcze i fizyczne dzieci, a ostatnio na tworzeniu produktów wspierających osoby objęte opieką społeczną i adopcją.
Pracując przez kilka lat nad tworzeniem gier dla dzieci, których celem było wzbogacenie ich życia, chętnie zastosuję moją wiedzę w nowych populacjach, a w tym przypadku nowych gatunkach. Moją mantrą dotyczącą poważnych gier jest to, że „zabawa jest najważniejsza”. Aby wprowadzić prawdziwe zmiany, potrzebujemy zaangażowania graczy i zaangażowania w wykonywane zadanie. Dlatego w moim domu słowo „grywalizacja” jest zakazane. Mam nadzieję, że tworząc gry, które przede wszystkim angażują goryle i zapewniają możliwości zabawy, możemy wykorzystać to zaangażowanie do dalszego wzbogacania wszystkich aspektów ich życia.
Mając to na uwadze, poświęcam się pomaganiu zespołowi w tworzeniu ZABAWY! Niezależnie od tego, czy chodzi o przesuwanie granic mody w zakresie „strojów na spotkania zespołowe”, grę słów czy aktualne GIF-y, jestem odpowiednią osobą do tego zadania.

Dr Pete Bennett Kreatywny technolog
Dr Pete Bennett Kreatywny technolog

 

Jestem badaczem i projektantem nowatorskich interakcji człowiek-komputer, dzieląc swój czas pomiędzy bycie wykładowcą na Uniwersytecie w Bristolu i pracą niezależną. Moją pracą kieruje wizja zabawnego nadawania namacalnej formy „cyfrowym bitom”; mój doktorat dotyczył tworzenia instrumentów muzycznych, a moje ostatnie prace obejmują tworzenie interaktywnych butelek, przewodników po muzeach postprawdy i cyfrowo ulepszonych klocków Lego. Entuzjastycznie nastawiony do teorii i metod projektowania, nie mogę się doczekać pionierskiego podejścia do projektowania skoncentrowanego na gorylach. Będę odpowiedzialna za prowadzenie badań ex situ (w warsztatach i studiach na Uniwersytecie w Bristolu i gdzie indziej).
Ciekawostka o mnie: mam w domu pokój poświęcony wszystkim moim szalonym wynalazkom, w tym kilku dziwnym i zwariowanym instrumentom muzycznym!

Dr. Katie BurgessInvestigadora
Dr. Katie BurgessInvestigadora

Jestem starszym wykładowcą na Uniwersytecie w Bristolu i mam doświadczenie w uczeniu się i rozumowaniu ludzi i zwierząt. Moje dotychczasowe badania skupiały się na sposobie uczenia się zwierząt i ograniczeniach poznania zwierząt w porównaniu z poznaniem człowieka. Nie mogę się doczekać zastosowania tych zasad w ogrodach zoologicznych, tworząc kontrolowane konfiguracje eksperymentalne, które umożliwią prowadzenie badań w publicznej przestrzeni zoo. Nie mogę się także doczekać, aż zajmę się aspektem nauk społecznych projektu, badając postrzeganie goryli przez odwiedzających za pomocą technologii.
Współpracuję także z Fay nad projektem „Lemur Bootcamp” w zoo w Bristolu, badając zachowanie i zdolności poznawcze trzymanych w niewoli lemurów.
Kiedy nie studiuję zwierząt i ludzi, możesz spotkać moje koncerty z moim zespołem w całym Bristolu!

Współpracownicy

Dr Kirsten Cater jest wykładowcą w dziedzinie interakcji człowiek-komputer na Uniwersytecie w Bristolu. Otrzymała fundusze badawcze o wartości ponad 3,3 miliona funtów od AHRC, EPSRC, ESRC, ESA, Nuffield, RCUK, Innovate UK i NESTA i zarządzała nimi. Współpracuje z różnorodną grupą użytkowników, aby tworzyć nowatorskie i interaktywne technologie poprawiające doświadczenia ludzi. Nie może się doczekać pracy w ramach tego nowego partnerstwa i wykorzystania swojej szerokiej wiedzy specjalistycznej w zakresie interakcji człowiek-komputer ze zwierzętami.

Tom Metcalfe jest wykładowcą w Centrum Innowacji i założycielem studia projektowego Thomasa Buchanana.

Studenci

Obecni studenci

Otto Brookes jest studentem studiów magisterskich na kierunku informatyka na Uniwersytecie w Bristolu. Otto bada uczenie maszynowe pod kątem rozpoznawania twarzy goryli w ogrodach zoologicznych.

Betty Roberts jest studentką studiów magisterskich na kierunku Global Wildlife Health na Uniwersytecie w Bristolu. Bada wpływ złożoności modułu na jego wykorzystanie jako wzbogacenia poznawczego.

Lucy Mason jest studentką odbywającą staż badawczy w Bristol Zoo Gardens i pomaga zespołowi w kodowaniu materiału filmowego przedstawiającego zachowanie goryli.

Absolwenci Gorilla Game Lab

Anja Kadijevic ukończyła studia magisterskie z informatyki na Uniwersytecie w Bristolu. Jej praca magisterska dotyczy tego, w jaki sposób Internet przedmiotów może pomóc w podejściu Gorilla Centered Design.

Saxon Zerbino studiował informatykę na Uniwersytecie w Bristolu. Jego praca magisterska brzmiała „Analiza interakcji goryli z obiektami materialnymi” i opracował metody wizualnego śledzenia elementów gry wewnątrz wybiegu dla goryli.

Nathan Biggs był studentem studiów licencjackich na kierunku Zintegrowana Ochrona Przyrody na Uniwersytecie Zachodniej Anglii. Nathan badał lateralne zachowanie goryli za pomocą urządzenia Game Lab.

Mark Richardson był studentem studiów licencjackich w dziedzinie ekologii dzikiej przyrody i nauk o ochronie przyrody na Uniwersytecie Zachodniej Anglii. Mark zbadał szerszy wpływ urządzenia Game Lab na zachowania społeczne goryli.

Rose Tan, Roman Vuchtrl, Jingruo Deng – absolwenci studiów magisterskich w zakresie innowacji i przedsiębiorczości w 2018 r. Wiosną 2018 r. zespół trzech studentów uczestniczących w programie studiów magisterskich w zakresie innowacji i przedsiębiorczości na Uniwersytecie w Bristolu próbował zbadać kwestie dotyczące odpowiednich ról, jakie technologia może wypełnić lukę pomiędzy zwierzętami przebywającymi w ogrodach zoologicznych a odwiedzającymi je ludźmi.

Nasi partnerzy

Back To Top